top of page

Dlouhodobá cesta na Nový Zéland

  • Boris Bily
  • 14. 6. 2017
  • Minut čtení: 11

Základní info

  • Úřední jazyk: angličtina

  • Měna: Novozélandský dolar (aktuální kurz: http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/NZD-novozelandsky-dolar// )

  • Časové pásmo: UTC+12:00 (o 11 hodin více než v ČR)

  • Hl. město: Auckland

  • Cenové srovnání:https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Auckland

Před odjezdem

Je několik věcí které musíte před odjezdem na NZ zařídit. V první řadě se musíte rozhodnout zda pojedete, na jak dlouho a co budete na místě dělat. Tento článek bude pojednávat o půlroční cestě na pracovní dovolenou (working holiday), ale jistě zde najdete spoustu zajímavých informací i pro odlišné výpravy.

Pokud se rozhodnete vycestovat na delší dobu (working holiday víza), vašimi největšími starostmi před odjezdem jsou:

  • Víza

  • Letenky

  • Pojištění + odhlášení

Něco o WH

Pokud je vám od 18 do 35 A máte české občanství - můžete vycestovat na tento typ víz. Ta vás opravňují k pobytu v zemi až na rok a zároveň k práci. V současnosti je však asi největším problémem kvóta pro udělení víz českým občanům - Ta činí 1200 míst ročně. Tato víza jsou stále žádanější a proto je těžší je získat. Doporučuji proto si o tomto kroku zjistit co nejvíce aktuálních informací. V zásadě stačí jen vytvořit si profil na stránkách https://www.immigration.govt.nz/ a po vypsání kvót se co nejrychleji zaregistrovat a zaplatit poplatek. Existují však i zprostředkovatelé kteří vám tyto kroky zařídí pokud se sami necítíte na rychlé vyplňování ve stresu.

Letenky

Nejlépe když už máte jistá víza je rozumné začít si zařizovat letenky. Mohu doporučit agenturu pana Oldřicha Théra. Samozřejmě že letenky je dobré zařídit co nejdříve a přizpůsobit ji vašim požadavkům. Nám vyhovovala letenka s otevřenou možností výběru data pro cestu zpět PRAHA-TAIPEI-AUCKLAND. Po cestě zpět jsme si ještě připlatili stopover v Sydney. Stopovery je však výhodnější plánovat před koupí letenky (oblíbené jsou destinace v Asii – po cestě) . Nakonec jsme ovšem zjistili že by pro nás bylo lepší mít zpáteční letenku z Christchurch kde jsme zakončovali naše dobrodružství. Museli jsme tak kupovat let z Christchurch do Aucklandu ale nic hrozného to nebylo, spíše starosti.

Při koupi letenky je tedy dobré už myslet na to kudy se Vaše cesta bude ubírat, ale samozřejmě si vše přizpůsobíte až na místě, jen je dobré s tímto počítat dopředu.

Pojištění

Jednou z podmínek těchto víz je sjednat si zdravotní pojištění. Opět se nejedná o nic složitého a výběr je poměrně široký abyste si vybrali podle svých nároků. Pokud pojedete na dobu delší než 6 měsíců, je potřeba také odhlásit se od pojištění v ČR (VIZ https://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/1-5-dlouhodoby-pobyt-v-cizine) - stačí vyplnit formulář a dojít na pobočku.

Na co nezapomenout

Dále také doporučuji si před samotnou cestou sepsat plnou moc s nějakým příbuzným pro případné zastoupení v právních úkonech. Je také vhodné se po příjezdu domluvit s někým kdo vám pomůže se na místě trochu rozkoukat (např. přes Couchsurfing, nejlépe známý či příbuzný). Samozřejmě je dobré si zkontrolovat platnost pasu apod. Jednou z podmínek víz je také mít na účtu určitý obnos (v současnosti 4200 NZD + letenku nebo dostatek prostředků). Ze zkušenosti po nás niko žádný výpis účtu nechtěl, ale je pravda že chtít by mohl, takže je lepší se připravit i na to. Na NZ žádná očkování zapotřebí nejsou, pokud budete cestovat do jiných krajin, připravte se podle lokálních potřeb.

Některé věci jsou na Zélandu poměrně drahé a vyplatí se koupit před cestou - např. repelenty, naopak oblečení zde koupíte poměrně levně.

Na letišti vám seberou jídlo a do země se nesmí vozit žádná nepůvodní druhy, semena a dřeviny.

Příjezd a první dny

Po dlouhém letu budete jistě unaveni a je dobré si odpočinout a naladit se na místní časové pásmo. Co nejdříve byste si měli zařídit několik věcí, a těmi jsou:

  • IRD číslo

  • Bankovní účet

  • Sim karta

  • Dopravní prostředek

IRD číslo

IRD number bude vaše jedinečné číslo pro daňový úřad. Je dobré si jej zařídit co nejdříve abyste mohli co nejdříve začít pracovat. Stačí vyplnit formulář (http://www.ird.govt.nz/taxagents/products/forms-guides/number/forms-500-599/ir596-form-nonindividualirdapp.html) a vše se dá snadno vyřídit na poště. K mnoha úkonům budete potřebovat rezidentní adresu na NZ, proto je dobré se domluvit s někým aby jste mohli jeho adresu využívat po dobu pobytu i když budete na cestách. Z imigračního úřadu Vám budou krátce před udělením čísla volat aby potvrdili údaje. Je proto dobré se na to připravit.

Bankovní účet a sim karta

Bankovní účet potřebujete pro zasílání výplaty. My byli 2 a jeden nám stačil bohatě. Na začátku si budete muset uložit nějakou menší částku, takže je dobré mít sebou nějaké dolary či jinou světovou měnu. Na výběr máte z několika bank, nám se osvědčila ANZ. Účet si po odjezdu nerušte, pokud budete pracovat, vrátí vám na něj i část daní.

Jak už jsem zmínil, kvůli IRD vás budou kontaktovat a vyžadují místní číslo. Celkově se vám vyplatí i kvůli mobilním datům, a není to nic drahého. Zde mohu doporučit 2degrees ale asi je dobré si projít konkurenci.

Pořízení automobilu

Jedním z hlavních bodů pro vaše cestování je pořízení dopravního prostředku. Samozřejmě je možné jezdit i stopem případně veřejnou dopravou, ale většina cestovatelů doporučuje koupi vlastního auta (na kratší pobyt případně pronájem). Nejen kvůli mobilitě a nezávislosti, ale i možnosti spaní v autě. Takový mobilní příbytek pořídíte opravdu poměrně levně a na konci ho opět přeprodáte dalším cestovatelům. Přepsání auta je také velmi snadné (zařídíte na poště, nesrovnatelné se zdejším registrem). Je však potřeba být velmi opatrný a rozvážný, uvedu několik postřehů z naší vlastní cesty

Vzhledem k zákonům nabídky a poptávky koupíte auto levněji na podzim (zdejší jaro) a prodáte dráž na jaře (zdejší podzim). Pokud tedy vyrážíte na rok, doporučuji vyrazit kolem března, dubna. Pokud si chcete užít 3 léta za sebou jako jsme to udělali my, počítejte, že prodáte auto levněji než jste ho koupili. I tak se to ovšem nepochybně vyplatí.

Auto můžete pořídit přímo od prodejce na různých fórech (např. http://www.backpack-car.com/NewZealand/english/Buy/) či přes facebookové stránky. Další možností jsou pravidelné trhy jako Auckland car fair kde jsme jej pořídili my. Van se zabudovanou postelí koupíte na jaře už od 3000 NZD což je kolem 50 000 CZK. Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete si pořídit i camper s vestavěným záchodem (self-contained) což má rozhodně své výhody (popíší v další kapitole). Další možností je menší auto a stan, ale míst kde se dá stanovat je mnohem méně než těch, kde

Je velmi důležité koupit nezávadné auto a také s co nejdelší platností wof (obdoba technické). Druhým dokumentem který musíte obdržet je certificate of registration. Pokud koupíte diesel, musíte platit ještě poplatek RUC - takže vás provoz vyjde zhruba na stejno jako benzínové vozidlo. Otázka závadnosti je velmi těžká a mnoho lidí se vám může snažit prodat závadné auto levně, což se vám ale nevyplatí, protože budete muset stejně platit servis. Samozřejmě že skryté závady je těžké zjistit (nejlepší je mít Wof provedenou nedávno), ale je dobré si auto pořádně prohlédnout nebo požádat někoho zkušeného aby Vám pomohl.

Do auta si také pořiďte nějaké základní vybavení pokud nebude v ceně - záclonky na okna, chladící bedna, židličky, plynový vařič, startovací kabely, popřípadě rybářské potřeby apod. Pokud koupíte auto bez zabudované postele, internet se jen hemží návody na stavbu (např. Zde http://www.cestananovyzeland.cz/clanky/info-o-zemi/30-stavime-si-postel-v-aute-a-delame-z-nej-campervan/)

Cestování a práce

A můžeme vyrazit !

Teď už Vás čeká to nejlepší, tedy samotná cesta po Novém Zélandu. Možností máte nespočet a záleží na Vašich preferencích co vše budete chtít navštívit a s jakým rozpočtem. V závislosti na tom kolik máte našetřeno je Však dobré už na začátku přemýšlet o tom kde a kdy budete pracovat.

Základní 2 možnosti pokud chcete projet oba ostrovy jsou: začátek v Aucklandu a konec v Christchurch a obráceně. Rozhodně doporučuji projet oba ostrovy, každý má své specifické kouzlo. Zde nabízím inspiraci - naše přibližná trasa (https://www.scribblemaps.com/create/#id=tVZJQqhUE8&lat=-40.739193373204834&lng=169.64813232421875&z=5&t=hybrid).

Je také dobré si s dostatečným předstihem (pár měsíců) zarezervovat trajekt mezi oběma ostrovy (např. zde https://www.bluebridge.co.nz/).

Při cestování doporučuji zvolit styl cesta-práce-cesta-práce. Výplata je zde každý týden takže stačí pracovat pár týdnů a máte našetřeno na několik dalších týdnů cestování. Naši známí naopak zvolili způsob dlouhodobé práce a pak jen cestování, ale samozřejmě záleží na vás čemu dáte přednost. Nebudete tak flexibilní ale zase můžete najít na delší dobu lepší práci než v zemědělství.

Cestování v autě

Zde uvedu několik tipů pro vaše cesty. Na Novém Zélandu se jezdí, stejně jako ve Velké Británii, na levé straně, takže ze začátku si budete muset trochu zvykat. Po celé zemi je mnoho backpackerů - nízkonákladových ubytovacích zařízení pro cestovatele. Spousta z nich nabízí i zprostředkování práce, ale to bych zkusil až v nouzovém případě, protože od vás za to budou chtít zaplatit a práce se dá sehnat poměrně snadno.

Pokud chcete ušetřit spoustu peněz, můžete přespávat v autě, ale jsou zde určitá omezení. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí kteří kempují tímto způsobem je poměrně obtížné najít místa kde můžete přespat aniž byste měli self-contained vozidlo. Existuje sice velké množství kempů po celé zemí, ale většinou jsou placené, i když často se jedná o velmi nízké částky. Jejich seznam je k dostání v oficíální brožuře department od conservation (http://www.doc.govt.nz/campsites). V odlehlých oblastech najdete často místa vhodná ke kempování, ačkoliv k tomu nejsou přímo určena. Pokud Vám nevadí nepřítomnost záchodů a spokojíte se s čistou řekou pro koupel, rozhodně doporučuji taková místa navštívit, odměnou Vám bude nerušený klid, čistá příroda a krásné jižní nebe. Rozhodně ale musíte po sobě vždy uklidit bordel. Bohužel vysoká popularita kempování na Novém Zélandu v posledních letech způsobuje, že mnoho kempů je plných mladých skupinek (často Němců) kteří kromě rušení klidu po sobě neumí ani uklidit. Místní si toho jsou dobře vědomi, a v důsledku je v zemi stále obtížnější najít vhodné místo pro kempování a pokuty za znečištění jsou velmi vysoké.

Spousta parkovišť a plácků nabízí rovněž možnost kempování, ale často (poměrně nesmyslně neboť je v blízkosti záchod) pouze pro self-contained vozidla. Dle naší zkušenosti je možné zde spát i bez něj, ale pokud Vás někdo načapá, můžou Vás vyhodit nebo Vám i dát pokutu. Totéž platí pro různá parkoviště a obecně místa s veřejnými záchody. Pokud se rozhodnete tento způsob kempování, ušetříte spoustu peněz, ovšem za cenu nižšího standartu hygieny. V tomto případě se také vyplatí aby vaše auto vypadalo nenápadně (např. Stinná okna jsou lepší než záclonky jasně ukazující campervan). Doporučuji také nepřespávat na jednom místě v kuse déle než 3 dny, neboť obecně se pár dní toleruje, ale nikdo nechce mít v blízkosti domu neustále backpackery (byť slušné). Tímto způsobem rozhodně nedoporučuji přespávat stále, jednou za čas je dobré si připlatit za kvalitnější ubytování (některé backpackery nabízí možnost přespání v autě), případně si domluvit couchsurfing apod.

Kde pracovat

Pokud sháníte dlouhodobou práci, samozřejmě máte spoustu možností, ale počítejte , že sehnat kvalitní práci bude těžší. Nejlepší je asi sehnat práci přímo na doporučení od známých, či Čechů kteří se takovýmto zprostředkováním zabývají. Poměrně snadno seženete práci např. V ubytovacím zařízení.

My se zde zaměříme spíše na krátkodobé sezónní práce. Na novém Zélandu je několik hlavních zemědělských oblastí. Váš plán cest by se měl částečně odvíjet od sezóny v těchto lokacích, abyste nebyli překvapeni nedostatkem práce. Proto zde představím hlavní oblasti, podrobnosti naleznete na jiných webech. Celkově bych řekl, že nejlepší doba pro nalezení (krátkodobé) práce je zde listopad- prosinec a konec ledna-březen.

Dávejte si pozor. Přestože většina zaměstnavatelů bude asi solidní (jednou jsme dokonce měli ve smlouvě že můžeme z farmy živit sebe i rodinu), jsou samozřejmě i méně vstřícní zaměstnavatelé. Pokud Vám odmítnou platit minimální mzdu radši práci neberte. Stalo se nám, že jsme museli vybírat zbytečky hrušek a nebylo jich dostatek aby to stačilo na minimální mzdu. V nejhorším můžete pohrozit úřady, což se nám vyplatilo :).

Tauranga a Te Puke

Tato města se nachází na severu Severního ostrova v oblasti Bay of plenty. Nejrozšířenější plodinou je zde KIWI. Kiwi se sbírá od konce března do konce dubna. Dočtete se, že práce kolem kiwi je v podstatě celý rok, ale to nemohu potvrdit, sami jsme zde práci na přelomu listopadu a prosince nemohli najít. Práce na kiwi je vhodnější spíše pro nižší jedince vzhledem k výšce stromů pod kterými se musíte krčit.

Hawkes Bay (Hastings a Napier)

V této oblasti, na východě Severního ostrova, naleznete především JABLEČNÉ sady. Protrhávání jablek neboli thinning probíhá v listopadu a prosinci. Sběr jablek pak od konce ledna do dubna. V této oblasti naleznete ovšem i jiné farmy (broskve apod.) a práci zde seženete poměrně snadno. Kolem Hastingsu je také mnoho vinic. Práce na víně je prý také celoročně, ale záleží kdy se kde nachomýtnete. Sklízení obvykle v březnu, thinning v lednu. Vinice naleznete i na jihu Severního ostrova poblíž Martinborough.

Tasman Bay (Nelson a Motueka)

Sever Jižního ostrova. Podobně jako předchozí se jedná dominantně o JABLEČNOU oblast. Naleznete zde i vinice nebo jiné ovoce - např. hrušky nebo nashi které jsme měli to štěstí sbírat.

Blenheim

Oblast na severovýchodě jižního ostrova je čistě vinicová. Práci zde lze najít poměrně snadno ale pravděpodobně na vás bude vydělávat nějaká agentura (dle naší zkušenosti).

Canterburry

Kromě vinic v okolí Christchurch naleznete i ovocné sady. Nejvíce práce je však v oblasti stále ve stavebnictví v důsledku zemětřesení.

Central Otago

Alexandra a Cromwell jsou hlavními oblastmi pěstování TŘEŠNÍ. Jejich sběr probíhá od prosince do půlky února. Třešně se uvádí jako nejvýdělečnější z těchto prací. Tato oblast je proslulá také pěstováním vína (na konci března jsme zde práci nalézt nemohli).

Lokality a tipy

Zde uvedu zajímavosti z našich cest které jsou rozhodně vhodné navštívit pokud budete mít cestu. Také další tipy pro cestování a různé postřehy. Budu rád když mi další cestovatelé pomohou tuto sekci rozšířit skrze dotazník v sekci přidej se.

Glow worm caves

Od různých cestovek si budete moci koupit výlet do jeskynní se zářícími červy. Jedná se o endemický druh hmyzu žijící na NZ který ve žije v jeskyních a fosforeskuje. Nerozmlouvám vám to, určitě to bude úžasný zážitek, ale vězte, že existují i volně přístupné jeskyně kde se tato zvířátka nachází. Jednu jsme objevili nedaleko tohoto místa (39°06'49.3"S 175°28'38.7"E)

v blízkosti kempu, nepodařilo se mi nalézt název tohoto kempu, možná že byl zrušen.

Couchsurfing

Než vyrazíte, určitě si zřiďte účet na Couchsurfing. Jedná se o platformu, kde se můžete domluvit s lidmi na ubytování, které se odehrává na přátelské bázi. Ušetříte peníze a hlavně se jedná o skvělý způsob jak poznat různé lidi. Může se vám dokonce stát, že vás někdo pozve k sobě jen tak.

Rybaření a lov

Nový Zéland je opravdový ráj pro rybaření. Sám jsem s tím zde začal. Pokud budete chtít rybařit na řekách, počítejte s nutností povolení. Rybaření v moři je možné bez poplatku. Doporučuji používat mušle co se nachází na kamenech u moře. Je zde možné i chytat humry (crayfish) s pomocí harpuny, vyskytují se hlavně v okolí Kaikoruy. Neopren případně seženete od 100 NZD. K lovu budete potřebovat povolení. Přemnožené nepůvodní vačice můžete hubit a jejich kůže prodávat po libosit (slyšeli sme že za 10 kůží dostanete cca 100 NZD) Užitečné informace naleznete na department of conservation (http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/things-to-do/hunting/)

Sandflies

Země je plná těchto hnusných potvůrek. Jsou to malé mušky které se vyskytují hlavně v blízkosti jezer a dokáží pěkně znepříjemnit život. Jejich kousnutí je mnohem horší než od komára a je jich také mnohem více. Často se tak stane že v krásném místě kde byste se chtěli opalovat musíte být v dlouhém rukávu apod.

Doporučené lokality

Severní ostrov

Celkově je severní ostrov více obydlený a původní obyvatele a jejich kultura tu hrají významnější roli.

Poloostrov coromandel - přímořské přírodní rezervace, krásné scenerie

Tongariro NP - místo natáčení Hory osudu v Pánovi prstenů

Rotorua - Sopečná oblast, gejzíry a lázně

Te Urewera NP - Krásná příroda a málo lidí

Povodí řeky Whanganui - Maorské osady a prolínání kultur.

Muzeum Te Papa - největší muzeum na NZ ve Wellingtonu a zcela zdarma, těžko projdete i za celý den.

Weta cave - filmové studio ve Wellingtonu, kostýmy z Pána prstenů apod..

Jižní ostrov.

Méně osídlený ostrov, má poněkud jiný charakter

Arthurs Pass National Park - žijí zde ve vesnici papoušci Kea, kteří milují společnost lidí. Jsou do divocí papoušci, kteří neustále zlobí turisty - škemrají jídlo, létají těsně nad hlavou, ničí železniční koleje, koušou gumy u aut...Jsou překrásní, jsou v tvé těsné blízkosti. Navíc je tam krásná krajina (jako všude), vodopády a zajímavá cesta autem:)

Nelson lakes - budu se opakovat, ale kvůli těm zatraceným sandflies si to nejde pořádně užít. Do vody a pak rychle do auta než si na nás ty potvory smlsly :D

Kaikoura - místo plné tuleňů a je možné tam opět pozorovat velryby:)

West coast - hodně často tam prší, ale za podívání stojí dva ledovce - Fox Glacier a Franz Josef - je pravda, že jsme od toho čekali trošku víc, ale bylo zajímavé vidět, jak ty ledovce mizí Je také možné si zaplatit výlet po ledovci nahoru. Jinak ale doporučuji to vzít touto oblastí, ačkoliv jsme byli šílení ze Sandflies, tak tady se nám líbilo moc.

Paparoa National Park - pancake rocks blowholes - zajímavě vytvarované skály, stálo to za procházku-není moc dlouhá a viděli jsme tam i delfíny:) a v dobrém období jsou tam i tučňáci:)

Christchurch - takové hlavní město jižního ostrova. Je to prostě velké město, není zas tak extra...ALE! vzhledem k tomu, že bylo zasaženo velkým zemětřesením, tak je to tam ještě stále hodně znát. Stále rozpadlý hlavní kostel, náměstí, silnice, půlky domů visících z útesu. My tam měli místního kamaráda, který nám ukázal místa, kde zemětřesení mělo největší dopad, takže nás to tam ,,ohromilo".

Dunedin - skotské město v kopci. Líbilo se nám tu muzeum. Otago peninsula - jsou tu tučňáci a tuleni. Super!

Oamaru - Snaží se tam žít jako ,,kdysi" (19 století - opravu dodržují dress code, jezdí na starodávných kolech apod.) + tučňáci:)

Otago - Lake hawea a lake wanaka - křišťálová jezera, neuvěřitelně krásné...ale je to spíš jen na projezd. Pokud budete mít tudy cestu, určitě ji zvolte.

Comments


Nedávné přispěvky:
Vyhledávej podle tagu:

© 2017 by Boris Bílý. Created with Wix.com

bottom of page