Work and travel Kanada
- Boris Bílý
- 29. 1. 2019
- Minut čtení: 6
V následujícím článku se pokusím o shrnutí nejdůležitějších bodů pro vycestovaní do Kanady v rámci Work and Travel visa (schéma IEC Canada) dostupného pro české občany.

Foto: Boris Bílý
Před odjezdem
Dnešní příspěvek bude o pracovně-cestovním pobytu v Kanadě. Pokud se chystáte na toto dobrodružství, snad vám tento článek pomůže s několika praktickými záležitostmi, co je potřeba vyřídit.
Nejdůležitější věci před samotnou cestou jsou;
Víza
Letenky
Pojištění + odhlášení
Něco o WH
Oficiální popis: Kategorie je určena pro české občany kteří mají v úmyslu vycestovat do Kanady a kteří si chtějí najít dočasné zaměstnáni k pokrytí nákladů na jejich cestu (až do 12 měsíců) Poznámka: Jako český občan můžete využít IEC 2x ale nikoliv stejnou kategorii.
Podmínky pro účast na kategorii Working Holiday jsou:
Být občanem ČR
MÍt platný český pas během pobytu v Kanadě. Pracovní povolení nebude platní dále než váš pas.
Poskytnout adresu trvalého bydliště v České republice.
Být mezi 8 a 35 (včetně) rokem
Mít minimálně CAD $2,500 na pokrytí nákladů v Kanadě
Mít cestovní pojištění po celou dobu pobytu, můžete být vyzváni k poskytnutí důkazu o tomto pojištění při příjezdu do Kanady
Byt oprávněn k vstupu do Kanady
Mít zpáteční letenku nebo prokázat prostředky nutné k návratu zpět po vypršení autorizovaného pobytu v Kanadě
Nebýt doprovázen závislými osobami
A zaplatit poplatky
Nově také poskytnout biometrické údaje (otisky prstů)
Víza
Vyřízení "Work and travel" visa které spadá pod kategorie International "Experience Canada" (IEC) je dle mých zkušeností poměrně složité (v porovnaní s Novým Zélandem). Nenechte se ale odradit, určitě to stojí za vynaložené úsilí. Pokusím se Vás provést tímto úkonem a poskytnout odkazy v takovém pořadí jak je zapotřebí postupovat (Z mé zkušenosti často nebyly dostupné když byly potřeba).
Zde najdete nějaké informace o IEC v angličtině https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/iec/become-candidate.html
Pokud skrollujete níže, najdete tyto 2 možnosti - vytvořit si účet nebo jen zjistit jestli jste vhodný kandidát.
Pokud jste vhodný kandidát (což shrnuji výše) rovnou si vytvořte účet kliknutím na "sign in to GC key" zde:
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html
Po vytvoření účtu vyplňte tento dotazník zde: "http://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/eapp/eapp.do V této fázi ještě o víza nežádáte.
Následně by vám měl přijít jedinečný kód, který zadáte zde: https://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/mycic/home/kitReferenceClaim
K aplikaci budete potřebovat následující dokumenty které pak nahrajete do systému. Ten Vám také položi spoustu otázek, ale v této fázi se již dá poměrně snadno orientovat.
Family information form (IMM5707) odkaz na stažení: https://www.canada.ca/content/dam/ircc/migration/ircc/english/pdf/kits/forms/imm5707e.pdf
CV
Cestovní pas platný po celou dobu platnosti víza
Výpisy z trestního rejstříku ze zemí, kde jste pobývali déle než 6 měsíců (s úředně ověřeným překladem)
Fotografie
Letter of interest (krátké představení a důvod proč chcete do Kanady)
Není potřeba spěchat, kvóta je stanovena na 1000 osob, ale podle mých informaci nezáleží na rychlosti odeslání po otevření kvóty. Osoby jsou pravděpodobně vybrány náhodně, u mě to vyšlo na druhý pokus. Dokumenty si však připravte s předstihem
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html
Pokud bude vaše žádost schválena, obdržíte v následujících měsících "Letter of invitation", důležitý dokument k vstupu do země. Ten si poté vytiskněte a nezapomeňte vzít s sebou.
Než odletíte, určitě se začněte shánět po práci a hlavně ubytování pro první dny v Kanadě. Pokud zde nemate známé, zkuste couchsurfing, airbnb, workaway nebo podobné platformy, Určitě se informujte o pobytových programech typu Woofing pokud je to váš šálek kávy. Na facebooku také existuje velké množství skupin sdružující českou komunitu což může být nejen pro začátek velmi užitečné.
Letenky
Jak už bylo řečeno, buď si můžete koupit jednosměrnou letenku a prokázat dostatek prostředků na pořízení zpáteční letenky, nebo si rovnou koupit letenku zpáteční. Osobně bych doporučoval spíše jednosměrnou protože plány se mohou vždy nečekaně změnit. Doporučuji servery kiwi.com, skyscanner.com či momondo.org
Kanada je velká země. Druha největší na světě, takže je vskutku hodně možností, kam se můžete vydat. Pokud jedete do Kanady čistě vydělat peníze, určíte si porovnejte minimální mzdy v jednotlivých provinciích. https://www.retailcouncil.org/quickfacts/minimum-wage-by-province
Pamatujte ze v Quebecu se mluví převážně francouzsky. Co se týče kanadských plání (Manitoba, Saskatchewan, Ontario), místní mluví o těchto místech jako nekonečných lesích, kde se nic moc neděje. Je zde spousta možností lovu a rybolovu.
Sám mám zkušenosti s Albertou, kde jsou vysoké mzdy ale například drahý alkohol. Základní věci se vsak příliš neliší. Britská kolumbie má nižší minimální mzdu ale nabízí neuvěřitelně rozmanitou přírodu. Samozřejmě lze navštívit i méně známé lokality jako Maritimes či kanadský polární sever. Pokud zde předem získáte práci, gratuluji. Jinak se podle mých informací v rámci turistiky jedná o velmi drahé lokality.
Pojištění
Podle mých zkušenosti je pojištění pro Kanadu poměrně drahé. Dobré srovnání najdete zde https://www.kanadainfo.cz/cestovni-pojisteni-do-kanady. Sám jsem zvolil Českou pojišťovnu, v době pořízení pojištění (prosinec 2017) stálo asi 10 000 CZK a s vyřízením událostí nebyly problémy.
Nezapomeňte se také odhlásit z pojišťovny v ČR. VZP vyžaduje tento formulář https://www.formulare-ke-stazeni.cz/formular-prohlaseni-o-dlouhodobem-pobytu-pojistence-v-cizine-vzp.html
Doporučuji také udělit nějakému příbuznému plnou moc pro zastupovaní v právních věcech.
Příjezd a první dny
Po příjezdu na letiště předáte váš invitation letter úředníkovi a ten vám vystaví dokument pro získaní jedinečného SIN čísla pro daňové účely (toto číslo si chraňte, lidé už se stali obětí podvodu). Tento dokument musíte vzít na úřad (service Canada) kde vám položí par otázek ohledně rodiny a pobytu v Kanadě a vystaví vám SIN číslo.
Další podstatnou věcí je zřízení bankovního účtu. Sam jsem si ho udělal u CIBC, nabízejí účet zdarma pro krátkodobé cestovatele, ale možná to dělají I jiné banky. Zde si můžete účty jednotlivých bank porovnat. https://itools-ioutils.fcac-acfc.gc.ca/ACT-OCC/SearchFilter-eng.aspx
Celkem otravné však bylo že pro zřízení účtu u CIBC bylo zapotřebí Kanadské telefonní číslo. Pro zřízení čísla vsak chtěli bankovní účet. Proto doporučuji poprosit někoho, nejlépe známého aby s vámi sel do banky zřídit účet. (pozn. možná se to v jiných provinciích liší a pro zřízení čísla nepotřebují bankovní účet, ale z mé zkušenosti v Kanadě dělají se zřízením čísla zbytečné drahoty a služby jsou také poměrně drahé (nejlevnější tarif v Albertě za 30 CAD/měsíčně), nicméně alespoň na začátku se vám číslo bude hodit).
V neposlední řadě doporučuji vyřídit si zdravotní péči. Stačí zajít na úřad (registry) a vyplnit formulář. Zdravotní péče však nekryje vše a liší se mezi provinciemi.
Práce a cesty
Najít práci je podle mé zkušenosti poměrně snadné, především v turistických oblastech. Méně ataktivní práci, jako uklízení nebo mytí nádobí seženete velmi rychle, protože lide se zde poměrně rychle střídají. Určitě se vyplatí přímo obcházet restaurace či hotely, často neodepisují na e-maily. Můžete si před cestou sami vytipovat zajímavá místa, kde byste chtěli pracovat. Češi jsou obecně vnímáni pozitivně jako pracovití lidé
Pokud je to pro Vás zajímavé, můžete sehnat sezónní práce např. v lyžařských střediscích nebo v letních turistických centrech. Vetšinou chtějí lidi na celou sezónu ,a proto je dobré hledat takové práce s předstihem (zimní sezóna cca listopad- květen, letní cca květen-říjen). Pokud vydržíte celou sezónu pravděpodobně Vás nemine bonus.
Práci můžete najít také na serverech typu Kijiji.com, indeed.ca nebo ziprecruiter.com
Spousta pracovišť nabízí také zaměstnanecké ubytovaní za velmi příznivé ceny (většinou jde o sdílené pokoje) a také další výhody jako jídlo, slevy v obchodech, restauracích, vstupy apod. výplata obvykle chodí jednou za 2 týdny na vás účet, případně formou seku.
Nezapomeňte zažádat o vrácení daní (březen-duben).
Koupě auta
Pokud budete kupovat automobil, počítejte s tím ze pojištění je drahé na český řidičský průkaz, pokud jste nikdy předtím neměli pojištěné auto v zahraničí. Mé půlroční pojištění automobilu vyšlo něco přes 1000 CAD a byla to v podstatě jediná možnost. Kanada je vsak velká země s velkými možnostmi a pořízení auta rozhodne doporučuji. Na spoustu míst se bez něj nedostanete. Jinak zařízení je celkem jednoduché, s prodejcem a platným pojištěním jen zajdete na úřad (registry) a vyplníte formulář a zde vám vydají za poplatek registrační značku.
Pokud hodláte kempovat v národních parcích, doporučuji zarezervovat kemp dopředu, především v lete jsou velmi vytížené. Mimo národní parky můžete nalézt místa pro kempování i zdarma.
Tipy a lokality
Jak jsem již zmínil, Kanada je obrovská země, tudíž je jen na Vás co chcete prozkoumat. V Rocky Mountains se můžete například oddávat lyžovaní a dalším zimním sportům, zatímco v lete horolezectví. Na ostrove Tofino v Britské Kolumbii lze surfovat, nebo se stát členem místní hippie komunity:). Určíte si stanete některou z aplikaci pro předpověď Polární záře.
Velký pozor si dávejte na divokou zvěř, základem je chodit ve větších skupinách a dělat hluk k odehnání medvědů. Také je potřeba dávat pozor na Elky v době páření (konec léta, začátek podzimu). Obecně platí dodržovat bezpečný odstup od divoké zvěře. Vice info např. Zde https://www.pc.gc.ca/en/pn-np/mtn/ours-bears/securite-safety/ours-humains-bears-people. Pokud se rozhodnete pro rybaření, pořiďte si povoleni, které není drahé u Parks Canada.
Osobně doporučuji navštívit sweatlodge (potní chýši) - Indiánský rituál (ale dávejte pozor, v angličtině je často slovo Indian považováno za hanlivé takže používejte spíše natives nebo first nations) kdy je mala chýše zaplněna parou. Pokud vás podobné věci zajímají neváhejte mě kontaktovat. Sam jsem také navštívil několik hudebních festivalu (nejznámější Shambhala) a Calgary stampede, a rad odpovím na jakékoliv dotazy.
Comments